Data ostatniej aktualizacji: 25 października 2018
  O szkole

Aktualności
O szkole
Kalendarz roku szkolnego
Kalendarz imprez i uroczystości
Oddział przedszkolny
Biblioteka szkolna
Kadra pedagogiczna
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Podręczniki
Koła zainteresowań
Dokumenty szkolne
Stołówka i obiady
Informacje dla uczniów
Informacje dla rodziców
Ciekawe strony
Twórczość uczniowska
Projekty
Kontakt


Obrazy z życia szkoły

Filmy z życia szkoły

                                


 

Szkoła Podstawowa w Downarach tętni życiem!

 

Każdy rok szkolny ma to do siebie, że obfituje w wiele wydarzeń. Począwszy od pierwszego września, który zawsze kojarzy się z końcem wakacji poprzez liczne święta i uroczystości.

Szkoła Podstawowa w Downarach tętni życiem. Uczniowie, grono pedagogiczne, ale także rodzice dokładają wszelkich starań aby każdy dzień spędzony w murach placówki był wyjątkowy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w akademiach, konkursach. Wystarczy odwiedzić stronę internetową szkoły by zobaczyć galerię ze zdjęciami i opisem tego, co już w tym roku szkolnym wydarzyło się. Nie mniej to nie wszystko. Dyrekcja wspólnie z organem prowadzącym szkołę, a jest nim Fundacja Polska Edukacja, dokłada wszelkich starań aby w szkole było nowocześnie, stawiając przede wszystkim na wyniki w nauce. Dzieci korzystają z tablicy interaktywnej, co wzbudza ogromne emocje w uczniach, którym było to do tej pory nowością. Każda lekcja to przygoda, gdyż starają się odkrywać otaczający ich świat krok po kroku. Są odkrywcami,. poszukiwaczami, ale przede wszystkim poznają świat przez doświadczenia, do których inspiracji szukają w Internecie. Jest to możliwe także dzięki tabletom, jakie uczniowie szkoły, otrzymali do pracy na lekcji, ale także w domu. Są one ich własnością, która  służy jako jedna z metod edukacji oraz forma zabawy. Wspomaga naukę, dzieci muszą czytać, a przy tym kształtują tę umiejętność. Pomaga w wyszukiwaniu informacji, co owocuje ich znajomością otaczającego świata.

Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym w Downarach to także placówka, w której dzieci uczą się dwóch języków obcych, języka angielskiego i języka niemieckiego. W planach jest do realizacji projekt aby była to szkoła językowa. Jest to także jedyna szkoła w powiecie rozpoczynająca realizację projektu zajęć dodatkowych na kwotę 400.00 zł i jedyna w powiecie, przy której działa poradnia psychologiczno-pedagogiczna, dająca dostęp do specjalistów takich jak: logopedzi, pedagodzy, psychologowie.

W tym roku szkolnym zadbaliśmy także aby placówka zmieniała się na lepsze pod względem wyposażenia, które wpływa na zdrowie i komfort pracy uczniów. Posiadamy ledowe oświetlenie, które jest lepsze pod wieloma względami. Jesteśmy także szkołą z partnerstwem z I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku oraz Zespołem Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

To wszystko udało nam się osiągnąć w niespełna rok pracy. Nasi uczniowie są nam najważniejsi a edukacja powinna być nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością. Cieszymy się bardzo dobrą opinią, którą słyszymy od uczniów, rodziców, ale także gości jakich mieliśmy zaszczyt przyjąć w murach szkoły.

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 kwietnia od godz. 9.00. Jesteśmy otwarci na współpracę, a każdy uczeń jest naszym małym „skarbem”, którego otaczamy należytą opieką i troską.

W przyszłym roku szkolnym wszyscy nasi uczniowie wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, takich jak: tablety, laptopy czy telewizory, ale przede wszystkim nagrody głównej WYCIECZKI DO DISNEYLANDU. 

Szkoła tętni życiem, to jest prawda o nas.

Dyrektor SP w Downarach – Agnieszka Krokos

 

 

 

PS

W czwartek 21 kwietnia miałem przyjemność odwiedzić Szkołę Podstawową w Downarach. Na parterze cisza, spokój i fachowe zajęcia opiekunek i nauczycieli dzieci niepełnosprawnych. Na piętrze co się najpierw rzuciło w oczy – czystość, schludność i wszechobecne kolory. Wchodząc tam przeżyłem swoiste deja vu, kiedy ponad 30 lat temu gdy zaczynałem swoją pierwszą pracę nauczyciela w wiejskich szkołach we Wroceniu, Klewiance czy Białosukniach miałem podobne odczucia przychodząc na swoje pierwsze zajęcia. Jednak dalsze przebywanie w szkole w Downarach uzmysłowiło mi, że może poza podobną, sielską atmosferą, cywilizacyjny szkolny skok jest przeogromny. W klasach uśmiechnięte dzieciaki z tabletami w dłoniach, tablica interaktywna na zajęciach matematyki, monitor z podglądem klas na korytarzu, nowoczesne przybory, wymyślne pomoce lekcyjne. Po prostu XXI wiek w małej wiejskiej szkole w Downarach. Od razu można było wyczuć chemię pomiędzy nauczycielami i uczniami, bezstresowe wychowanie, chętne przychodzenie do szkoły przez dzieciaki i niechętne jej opuszczanie po zajęciach w świetlicy dopełniają obrazu tej sympatycznej placówki. Niewątpliwie ogromna w tym zasługa pani Dyrektor Agnieszki Krokos, oraz całego grona pedagogicznego, bo jeśli wspólnie zdołali stworzyć taka atmosferę, że dzieci chętnie przychodzą do szkoły to chyba nie ma lepszej zapłaty dla każdego pedagoga. Miałem też okazję wysłuchać wypowiedzi jednej z mam, która opowiadała jak to jej córka która uczęszczała do innej szkoły po dwóch miesiącach powróciła do Downar, można powiedzieć na własne żądanie, bo tak czuła i chciała tu wrócić, zrozumiałem wtedy, że jest to szkoła niezwykła.

Myślę, że zdjęcia pozwolą czytającym zrozumieć bardziej to o czym piszę.  

Arkadiusz Studniarek