Data ostatniej aktualizacji: 08 września 2017
  Aktualności 2016/2017

Aktualności
O szkole
Kalendarz roku szkolnego
Kalendarz imprez i uroczystości
Oddział przedszkolny
Biblioteka szkolna
Kadra pedagogiczna
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Podręczniki
Koła zainteresowań
Dokumenty szkolne
Stołówka i obiady
Informacje dla uczniów
Informacje dla rodziców
Przydatne adresy
Twórczość uczniowska
Przyjaciel szkoły
Kontakt


REFORMA
EDUKACJI
 


Z okazji zbliżających się wakacji, wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom SP w Downarach życzymy udanego wypoczynku i wspaniałych atrakcji, a przede wszystkim radosnego powrotu do szkoły.


Przypominamy również zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas zabaw na świeżym powietrzu, a w szczególności nad wodą i w pobliżu dróg. Prosimy o bezpieczny pobyt w domu, o rozwagę i ostrożność. 31. 04. 2017 r. II Piknik Rodzinny
4 czerwca 2017r. w naszej szkole odbył się II Piknik Rodzinny. Był to dzień pełen atrakcji, dobrego humoru, tańców-hulańców iiii... można by tak wyliczać bez końca. Sami zobaczcie relację :) Składamy serdeczne podziękowania wszystkim ludziom, którzy otworzyli przed nami swoje serca. Bez Was ten dzień na pewno nie byłby taki radosny. Dziękujemy!  

[foto]
31. 04. 2017 r. Wycieczka do Torunia i Ciechocinka
W dniach 31.05. – 02.06.2017r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. S. Szpyruka, byli na wycieczce w Toruniu i Ciechocinku. Toruń zachwycił nas wszystkich swoim pięknem. Zwiedzanie tego miasta zaczęliśmy od Starówki. Pani przewodnik niezwykle ciekawie i barwnie opowiadała o Krzywej Wieży, Bramie Klasztornej i o historii powstania Torunia. Bardzo podobał się nam Dom Mikołaja Kopernika. Zobaczyliśmy miejsce pracy słynnego astronoma i dużo dowiedzieliśmy się o jego życiu. Wielu emocji i niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta w Domu Legend. Niezwykle ciekawie i obrazowo zostały opowiedziane nam najsłynniejsze legendy związane z Toruniem. Było bardzo wesoło, a momentami dosyć strasznie. Nie mogło zabraknąć również spaceru po Starówce, gdzie każdy z nas kupił przepyszne toruńskie pierniki. W drugim dniu wycieczki byliśmy w Planetarium, katedrze św. Janów oraz w Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy. Dużą niespodzianką okazała się wizyta w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła, gdzie samodzielnie mogliśmy upiec toruńskie pierniki, które oczywiście zabraliśmy na pamiątkę do domu. Ostatni dzień wycieczki to wyjazd do Ciechocinka. Jest to niezwykle piękne, urokliwe i spokojne miasteczko. Byliśmy w Parku Zdrojowym, podziwialiśmy piękne fontanny, dywany kwiatowe i przede wszystkim ogromne tężnie. Po obiedzie w najpopularniejszej restauracji ,,Zdrojowa”, pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną. To była niezapomniana wycieczka. Nie możemy doczekać się następnej…
Sławomir Szpyruk.   

[foto]
24. 04. 2017 r. Święta  Majowe czyli 1,2 i 3 maja


Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. Z tej okazji uczniowie  Klaudia Łapińska, Justyna Okrasińska, Klaudia Kulesza, Aleksandra Matyszewska, Sylwester Kobeszko pod kierunkiem P. Krystyny Pawełkowskiej i Sławomira Szpyruka zaprezentowali apel słowno –muzyczno –filmowy.
Apel rozpoczął się projekcją krótkiego filmu przedstawiającego historię obchodów Święta 1 Maja, jest to Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest to również data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej  bardzo ważna dla naszego kraju.
2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne.  Drugi Maja to dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Z tej okazji zaprezentowaliśmy film o naszych symbolach narodowych.
Dzień Flagi poprzedza Święto 3 Maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku, poprzez prezentację multimedialną przedstawiliśmy historie powstania i znaczenie dla nas Polaków tego dokumentu.
Musimy pamiętać  czym dla nas jest Wolność, Naród, Ojczyzna.   

[foto]
24. 04. 2017 r. Dzień Ziemi


Z okazji Dnia Ziemi odbyły się w naszej szkole rozgrywki międzyklasowe wśród uczniów klasy IV, V, VI. Uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach , a ich zmagania oceniała komisja w składzie p. Katarzyna Wiśniewska i p. Ewa Skarżyńska. Pierwszą konkurencją była prezentacja ekostworka wykonanego z odpadów. Uczniowie do jego wykonania użyli materiałów takich jak kartony, gazety, plastikowe nakrętki, butelki plastikowe. Kolejną konkurencją był strój ekologiczny. W tej konkurencji zaprezentowały się dziewczęta z poszczególnych klas. Klasa VI wykonała dwa stroje i otrzymała za to zadanie dodatkowe punkty. Wszystkim najbardziej podobał się strój Klaudii i Oli z klasy VI, w wykonanie którego dziewczynki włożyły dużo pracy i wykazały się wielką pomysłowością. W kolejnej konkurencji uczniowie zaprezentowali piosenki ekologiczne o naszej planecie. Ostatni zadanie wymagało od uczniów znajomości zasad ekologicznych. W tej konkurencji należało odpowiedzieć na kilka pytań związanych z losem naszej planety. Pierwsze miejsce przypadło klasie VI, drugie klasie V, a trzecie klasie IV. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a uczniowie drobne upominki.   Beata Kulikowska    

[foto]
05. 04. 2017 r. Spotkanie rodziców z policją
Dyrekcja w Szkole Podstawowej w Downarach zorganizowała szkolenie rodzicom, które poruszyło temat niebezpiecznych gier komputerowych i zagrożeń w sieci. Dziękujemy Pani mł. asp. Sylwii Świerzbińskiej za tak doskonałe poprowadzenie oraz wszystkim zebranym za udział i wspólną dyskusję.   

[foto]
23. 03. 2017 r. Spotkanie dla uczniów i rodziców  z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Mońkach
Dnia 23.03.2017 r.  w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów i rodziców  z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Mońkach. Gościliśmy Panią Sylwię Świerzbińską – funkcjonariuszkę od profilaktyki społecznej. P. Świerzbińska wyjaśniła uczniom na czym polega zjawisko cyberprzemocy, uświadomiła zagrożenia, jakie płyną z korzystania z Internetu, m.in. umieszczania danych osobowych czy zdjęć w sieci oraz przedstawiła prawną odpowiedzialność nieletnich, czyli zapoznała z konsekwencjami czynów powszechnie nieakceptowanych.  Rodzice uczniów zostali zapoznani z zagrożeniami, które czekają na dzieci w sieci oraz z uwarunkowaniami prawnymi odpowiedzialności za nieletnich.   

[foto]


22. 03. 2017 r. Pierwszy dzień wiosny
22 marca 2017 roku dzieci z naszej szkoły pożegnały zimę, a powitały wiosnę. Najpierw wszyscy wspólnie zrobili ekologiczną marzannę. Później odwiedziła nas Pani Agnieszka Zach, która opowiedziała nam o tradycjach związanych z naszym regionem oraz zapoznała nas z tajemnicami jakie skrywa Biebrzański Park Narodowy. Kolejnym punktem tego dnia było ognisko. Później wszyscy spędzili dzień na podwórku grając w piłkę oraz bawiąc się.   

[foto]
7. 03. 2017 r. GOFRY W PRZEDSZKOLU
7 marca w całej szkole roznosiły się smakowite zapachy! Była to sprawka naszych najmłodszych kucharzy, którzy przygotowali przepyszny deser!  

[foto]
23. 02. 2017 r. Konkurs Recytatorski
  Dnia 23 lutego 2017r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Tęczowy Świat z Poezją”. W konkursie udział wzięło 13 recytatorów z kl. „0–6”. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.   

[wyniki]
17. 02. 2017 r. Dzień Kota
17 lutego to święto naszych pupili-kotów. Przedszkolaki z naszej szkoły w tym dniu wykonywały pracę plastyczną pt."Koci świat", oglądały bajkę "Kota w butach" a co najprzyjemniejsze... same wcieliły się w postać kotów. Oj, działo się!  

[foto]14. 02. 2017 r. Poczta Walentynkowa  
 Z okazji Dnia Świętego Walentego w naszej szkole odbyła się poczta Walentynkowa.

[foto]
19. 01. 2017 r. Dzień Babci i Dziadka
19 stycznia to był wyjątkowy dzień w naszej szkole-Dzień Babci i Dziadka. Tego dnia wszystkie dzieci śpiewały, recytowały wiersze, tańczyły a także składały życzenia i wręczali własnoręcznie wykonane prezenty swoim wyjątkowym gościom. Na koniec uroczystości dzieci oraz dziadkowie wzięli udział w zabawach karnawałowych. Były tańce, deszcz baniek mydlanych, lekcja balonowa oraz wiele, wiele innych zabaw. To był kolejny dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci. 

[foto]
21. 12. 2016 r. Wigilia szkolna
21 grudnia 2016 r. odbyła się Wigilia Szkolna. Jak nakazuje tradycja najpierw odbyły się Jasełka przygotowane przez wszystkich uczniów wraz z p. Dorotą Okrasińską. Następnie wszyscy-pracownicy i wychowankowie OREW w Downarach, emerytowani nauczyciele naszej szkoły, przedstawiciele Urzędu Miasta Goniądza, rodzice oraz nasi uczniowie, nauczyciele i dyrekcja, dzielili się opłatkiem, składając przy tym wzajemne życzenia. Po chwili odpoczynku przy kawie i słodkim poczęstunku dzieci zabrały się do wołania długo wyczekiwanego gościa z Laponii. Mikołaj od razu zabrał się za rozdawanie upominków. Niektórzy mówili wiersze lub śpiewali piosenki, jednak nikomu nie sprawiło to problemu i każdy otrzymał prezent. 

[foto]
06. 12. 2016 r. MIKOŁAJKI
06.12.2016 r. to kolejny dzień, kiedy wszyscy od rana tryskali pozytywną energią. Z samego rana otrzymaliśmy list od św. Mikołaja, w którym zapowiedział, że wybiera się do naszej szkoły. Dzieci szybko zabrały się do przygotowania prezentu-czyli ogromnego portretu świętego. Podczas oczekiwania na jego przybycie poznaliśmy historię Mikołajek, rozwiązywaliśmy zagadki oraz braliśmy udział w licznych zabawach tematycznych. Około południa zjawił się nasz wyczekiwany gość. Przywitaliśmy go piosenką i układem tanecznym. Mikołaj rozdał wszystkim słodkie prezenty. Chwilę z nami porozmawiał i odjechał do innych dzieci. Na koniec dnia obejrzeliśmy bajkę. To był super dzień! Nie na darmo cały rok byliśmy grzeczni.       

[foto]
30. 11. 2016 r. Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej
   W dniu 30 listopada 2016 r. odbył się międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Downarach. Do rozgrywek zgłosili się uczniowie Szkoły Podstawowej w Goniądzu oraz uczniowie szkoły Podstawowej w Downarach. Tego dnia oprócz rywalizacji towarzyszyła zawodnikom dobra zabawa. Każdy uczestnik był wygrany. Wszyscy zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsca otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy i medale. Pomiędzy rozgrywkami był słodki poczęstunek dla wszystkich.       

 
29. 11. 2016 r. Andrzejki
  29 listopada był dniem pełnym wrażeń. Dzieci z rana przebrały się w maski, wykonane wcześniej przez siebie podczas zajęć świetlicowych. Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie przeprowadzane były wróżby. Kolejną atrakcją były wspólne gry i zabawy oraz tematyczne malowanki. Na zakończenie dnia wszyscy oglądali bajkę.      

 
10. 11. 2016 r. Konkursy plastyczne


W naszej szkole odbyły się konkursy plastyczne pt. "Portret Pani Jesień" i "Dary Jesieni". Nagrody zdobyły: "DARY JESIENI": Laura Dzięgielewska,Klaudia Kulesza, Aleksandra Matyszewska - Szkoła Podstawowa w Downarach
"PORTRET PANI JESIEŃ": Magdalena Woźniewska-Przedszkole w Mońkach "Bajeczka", Marcelina Dzięgielewska-Przedszkole w Downarach, Zofia Wróbel-Przedszkole w Goniądzu, Patrycja Obuchowska- Przedszkole w Mońkach.
Natomiast wyróżnienia zdobyli: Hanna Woźniewska- Przedszkole W Mońkach "Bajeczka", Zuzanna Kulkowska-Przedszkole w Mońkach, Łukasz Waszkuć-Przedszkole w Goniądzu, Ewelina Mocarska- Przedszkole w downarach, Maciej Szeszko - Przedszkole w Mońkach "Bajeczka".
Serdeczne podziękowania za pomoc w relizacji konkursu składamy Paniom Lucynie Dzienis i Agacie Szypulskiej z Przedszkola Samorządowego w Goniądzu, Pani Teresie Zawadzkiej z Oddziału Przedszkolnego przy ZS-P w Goniądzu, Pani Marzenie Szczęsnej, Pani Marioli Waszkuć oraz Pani Elżbiecie Głódź z Przedszkola w Mońkach, Pani Katarzynie Buńkowskiej, Pani Emilii Gołębiewskiej, Pani Marzenie Wielakin i Pani Ilonie Siemionkowicz z Przedszkola w Mońkach " Bajeczka". Organizatorem konkursu była Pani Wioleta Olechno.  Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.        12. 10. 2016 r. Dzień Edukacji Narodowej
12 października 2016 r. wspólnie z OREWem obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą, którą na sali gimnastycznej odprawił Ksiądz Proboszcz. Kolejnym punktem był apel przygotowany przez uczniów klas II-VI pod przewodnictwem p.Ewy Skarżyńskiej. Po apelu głos zabrała Pani Dyrektor OREWu- Elżbieta Tyborowska oraz Pani Dyrektor Szkoły- Agnieszka Krokos. Na koniec uroczystości uczniowie ośrodka zaśpiewali piosenkę.      

[foto]
11. 10. 2016 r. Święto Jabłka
W naszej szkole 11 października 2016 r.  obchodziliśmy Święto Jabłka. W tym dniu udaliśmy się na salę gimnastyczną, by wspólnie piec szarlotkę. Każdy miał jakieś zajęcie-jedni obierali i tarli jabłka, inni zaś mieli nieco trudniejsze zadanie, czyli robienie ciasta. Podczas gdy ciasto było już w piekarniku rozgrzaliśmy się trochę biorąc udział w zawodach i licznych konkursach. Kolejnego dnia wszyscy mogliśmy spróbować szarlotki. Ach! Jaka była pyszna!  

[foto]Inauguracja roku szkolnego w SP DownaryARCHIWUM

Rok Szkolny 2015/2016