Aktualności 2017/2018

Aktualności
O szkole
Kalendarz roku szkolnego
Kalendarz imprez i uroczystości
Oddział przedszkolny
Biblioteka szkolna
Kadra pedagogiczna
Plan lekcji
Rozkład dzwonków
Podręczniki
Koła zainteresowań
Dokumenty szkolne
Stołówka i obiady
Informacje dla uczniów
Informacje dla rodziców
Przydatne adresy
Twórczość uczniowska
Przyjaciel szkoły
Kontakt


REFORMA
EDUKACJI

W związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Szkołę, informujemy: ...


Z okazji zbliżających się wakacji, wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom SP w Downarach życzymy udanego wypoczynku i wspaniałych atrakcji, a przede wszystkim radosnego powrotu do szkoły.


Przypominamy również zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas zabaw na świeżym powietrzu, a w szczególności nad wodą i w pobliżu dróg. Prosimy o bezpieczny pobyt w domu, o rozwagę i ostrożność. 
06. 06. 2018 r. Wycieczka do Giżycka
 
 W dniu 06. 06 .2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Giżycka. Pierwszym punktem wycieczki był przejazd po ZOO Safari. W tym niezwykłym parku uczniowie mogli podglądać życie i obyczaje dzikich zwierząt żyjących w naturalnych warunkach. Zwiedzanie odbywało się samochodami terenowymi do których przyczepione były specjalne bryczki. Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po jeziorze Niegocin z opłynięciem  legendarnej Wyspy Miłości. Uczniowie mogli poczuć wiatr we włosach i przedsmak zbliżających się wakacji. Następnie przyszła pora na obiad w Barze Omega. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Parku Linowym Wiewióra. Tutaj uczniowie pokonywali trasę niską lub średnią w zależności od wzrostu. Dla niektórych było to prawdziwe wyzwanie, pozwalające na pokonanie własnych lęków i słabości. Pogoda oraz humory wszystkim dopisały.   

 


03. 06. 2018 r. Piknik Rodzinny
 
W piękną słoneczną, czerwcową niedzielę tuż po Dniu Dziecka odbył się przy naszej szkole Piknik Rodzinny. Na gości czekało mnóstwo atrakcji, występ  taneczny naszych uczniów których przygotowywała Pani . Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszył się basen rozstawiony na boisku szkolnym. Dzieci pod okiem  Agnieszka Zach Pani mogły uczyć się pływać, nurkować. Niecodzienną darmową atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia, zamek z piłkami, strzelanie z łuku, przejażdżka konna. Nasi uczniowie mogli się poczęstować watą cukrową, popcornem czy też lodami.            
Piknikowe menu uświetniły potrawy z grilla: karkówka, boczek, kaszanka, kiełbaski. Nasi goście mogli się również posilić żurkiem, bigosem, napojami, ciastem i oczywiście kawą i herbatą.            
Na tegorocznym pikniku gościliśmy bardzo wyjątkowych gości takich jak wojewodę Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, burmistrza Goniądza Mariusza Ramatowskiego, Przewodniczącego rady Miejskiej Pana Krzysztofa Harasiuka, Ochotniczą Straż Pożarną, harcerzy.  

[foto]


08. 05. 2018 r. Konstytucja 3 Maja
 
 Maj to miesiąc, który jest szczególny dla wszystkich Polaków. 3 maja 1791 roku uchwalono w Polsce Konstytucję, pierwszą w Europie i drugą na świecie. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną, w której pokazali, jak ważnym wydarzeniem dla życia Polski i Polaków miał ten historyczny dokument. Wśród wierszy i piosenek  zaprezentowali,  że Wolność, Naród i Ojczyzna  to nie są tylko puste słowa, lecz wzniosłe idee, za które Polacy gotowi byli poświęcić życie.
Beata Kulikowska      

[foto]
       UWAGA RODZICE!!! 
Opłata za obiady w marcu wynosi 42,75 zł.
Termin wpłaty do 10 kwietnia 2018 r.

20. 04. 2018 r. Dzień Ziemi
 
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas 4,5,6 wykonali plakaty pod hasłem: „ Moja Ziemia-Mój Świat”. Odbyło się również spotkanie uczniów naszej szkoły z pracownikiem BPN. Pan Piotr Tałałaj wyświetlił uczniom swoje autorskie filmy i zdjęcia ukazujące florę i faunę BPN. Uczniowie mogli dowiedzieć się o rzadkich okazach  roślin spotykanych na bagnach biebrzańskich takich jak storczyki. Niezwykle ciekawe okazały się filmy ukazujące bogaty świat ptactwa wodno-błotnego. Pan Piotr na podstawie swojej prezentacji zadawał dzieciom różnorodne pytania. Poprawne odpowiedzi były nagradzane drobnymi upominkami. Dzieci dowiedziały się po co tworzone są parki narodowe i jakie są jeszcze inne formy ochrony przyrody. Dbając o przyrodę, troszczymy się o samych siebie.  
        Beata Kulikowska     

[foto]09. 04. 2018 r. ZUMBA W NASZEJ SZKOLE
 
Zajęcia taneczne prowadzone są w poniedziałki w godz. 13.00-13.30 dla dzieci uczęszczających do przedszkola, natomiast klasy 1-6 rozpoczynają o godz. 13.30. Aktualnie bierze w nich udział 31 uczniów. Dzieci stanowią zróżnicowana grupę pod względem rozwoju fizyczno-motorycznego. Jednak łączy je wspólna pasja, lubią tańczyć. Podczas zajęć prowadzonych przez instruktora tańca panią Justynę Samojło z firmy PAARO dzieci miło spędzają czas wolny, a przy tym uczą się ciekawych układów tanecznych, które będą mogły zaprezentować podczas uroczystości szkolnych.    

[foto]04. 04. 2018 r. Czy wiesz, czym się zajmują?
 
   Dnia 04.04.2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z cyklu „Czy wiesz, czym się zajmują?”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie przedszkola i klas 1-3. Gościliśmy przedstawicieli OSP w Downarach – P. Katarzynę Paniucką i P. Radosława Paniuckiego.
   Dzieci i uczniowie mieli okazję zapoznania się z zakresem pracy i obowiązkami strażaków. Pani Katarzyna zaprezentowała pełne umundurowanie strażackie, mające zapewnić strażakowi możliwość bezpiecznego i profesjonalnego wykonania zadania. Uczestnicy spotkania mogli przymierzyć maskę tlenową oraz hełm. Mogli również przećwiczyć rozwijanie i zawijanie węża strażackiego. Okazało się, że nie jest to łatwe zadanie. Największą jednak niespodzianką dla maluchów okazał się fakt, że strażakiem może zostać również kobieta. Dowiedziały się, że jest to zawód wymagający dużo siły fizycznej oraz samozaparcia. Dzieci mogły zadawać też pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Największym zainteresowaniem cieszył się ratujący życie sygnalizator bezruchu- dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze pozwalające szybko odnaleźć poszkodowanego strażaka, nawet w gęstym dymie.
   Podziękowaliśmy za spotkanie i rozstaliśmy się w dobrym nastroju.    

[foto]22. 03. 2018 r. Wycieczka szkolna do Pacowej Chaty
 
   Dnia 22.03.2018 r. odbyła się wycieczka szkolna do Pacowej Chaty. Uczestniczyli w niej uczniowie Szkoły Podstawowej w Downarach. Głównym celem wycieczki było przywitanie PIERWSZEGO DNIA WIOSNY. Niestety zaskoczyła nas zima. Mimo tego czekało na nas wiele atrakcji, spośród których wymienić można:
- zwiedzane starej chaty, zapoznanie się z jej wyposażeniem oraz eksponatami z dawnych czasów;
- zapoznanie się z dawnymi zwyczajami i ubiorem szlachty;
- nauka łucznictwa; - gry i zabawy na świeżym powietrzu: nowoczesny plac zabaw, chodzenie na szczudłach, równoważnia oraz bitwa na worki wypełnione sianem;
- warsztaty tkackie – samodzielne wykonanie bransoletek przez dzieci; - ognisko.
   Wycieczka była bardzo udana. Pomimo zmęczenia i oszołomienia natłokiem wrażeń uczniowie zadowoleni wrócili do szkoły. Długo wspominali pobyt w Pacowej Chacie.   

[foto]15. 02. 2018 r. Pierwsza pomoc

 
Dnia 15 lutego 2018 r. gościliśmy w naszej szkole pracownika Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach, wykwalifikowanego ratownika medycznego – Pana st. sek. Konrada Sajkowskiego. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami udzielania pomocy przedmedycznej, a także właściwego zachowania się w czasie różnych sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu. Szkolenie uczniów klas IV-VII przebiegało dwutorowo – miała miejsce prelekcja i praktyczne ćwiczenia. Uczniowie wysłuchali ważnych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzieli się, jak należy się zachować i jakie czynności wykonywać, by ratować poszkodowanego.
Zdobyli nieocenioną wiedzę na temat:
   - sprawdzania podstawowych funkcji życiowych osoby poszkodowanej,
   - resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych i niemowląt,
   - postępowania w wypadku zakrztuszenia, zadławienia - rękoczyn Heimlicha,
   - postępowania w zatruciach wziewnych i podtopieniach,
   - ewakuacji osoby dorosłej z samochodu chwytem strażackim w miejsce
     bezpieczne - chwyt Rauteka,
   - pozycji bocznej i celowości jej stosowania.
Najważniejsze, że uczniowie zobaczyli profesjonalny pokaz, a następnie zdobytą wiedzę wykorzystali w praktyce. Pod okiem fachowca, P. Konrada Sajkowskiego nowe umiejętności ćwiczyli na sobie i fantomach.       
Serdecznie  dziękujemy Panu st. sek. Konradowi Sajkowskiemu za profesjonalne szkolenie.  

[foto]       UWAGA RODZICE!!! 
Opłata za obiady w lutym wynosi 40,50 zł.
Termin wpłaty do 10 marca 2018 r.
Dzienna stawka żywieniowa za posiłek wynosi 2,25 zł.       UWAGA RODZICE!!! 
W pierwszym tygodniu ferii zimowych (22-26.01.2018r.),
w godzinach 9.00- 12.00, organizujemy zajęcia
opiekuńczo-wychowawcze w szkole.
W tych dniach nie będą dowożone obiady.


       UWAGA RODZICE!!! 
Opłata za obiady w styczniu wynosi 31,50 zł.
Termin wpłaty do 10 lutego 2018 r.
Dzienna stawka żywieniowa za posiłek wynosi 2,25 zł.

18. 01. 2018 r. Dzień Babci i Dziadka
 
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole na stałe wpisany jest w kalendarz imprez szkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima, mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje , że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów , kierowanych pod ich adresem. Dlatego 18 stycznia 2018 roku zaprosiliśmy Dziadków naszych uczniów na występ artystyczny wykonany przez ich wnuków. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a uczniowie pełnili rolę gospodarzy. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek. Była też wspólna zabawa, a na pamiątkę spotkania goście obdarowani zostali upominkami. Dziadkowie mieli również możliwość uczestniczenia w Balu Karnawałowym na którym chętnie bawili się ze swoimi wnukami.            
Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną  uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.
                                                                       Wioleta Olechno     

[foto]


15. 01. 2018 r. Wystawa budowli z klocków LEGO
15 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w największej w Polsce edukacyjnej wystawie budowli klocków LEGO. Mogli na niej podziwiać takie rzeczy jak np.:
   - Makiety stanu wojennego
   - Budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną
   - Wydarzenia historyczne, znane sceny z filmów i bajek
   - Eksponaty interaktywne – roboty
   - Ogromne lotnisko z modelami samolotów z I i II wojny światowej
   - Strefa zabaw klockami LEGO dla dzieci w każdym wieku
   - Human Body - nietypowa lekcja biologii
   - Zjeżdżalnie samochodowe
   - SUPER SHAKER - zostań Super Budowniczym i sprawdź wytrzymałość swoich
        budowli
   - Klocki Duplo dla przedszkolaków
   - Strefa do budowania wielkich budowli z ogromnych klocków
   - Brick Wall - ściana do „pisania” klockami
   - Brick Mosaic Galery - miejsce do „malowania” klockami
   - Strefa gier LEGO na Play Station 4
                                                                       Wioleta Olechno     

[foto]21. 12. 2017 r. Jasełka Bożonarodzeniowe
W ostatnim tygodniu przed przerwą świąteczną społeczność naszej szkoły spotyka się, by uczcić pamiątkę Bożego Narodzenia. Jest to szczególny dzień, gdyż gromadzi razem wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Ksiądz proboszcz oraz dyrekcja szkoły przekazują zgromadzonym swe życzenia oraz refleksje związane z tajemnicą Bożego Narodzenia. Na sali gimnastycznej, przy melodii kolęd wszyscy łamią się opłatkiem. Roziskrzona choinka, niepowtarzalny, świąteczny wystrój, wspólne kolędowanie wprawiają wszystkich w świąteczny nastrój Zwieńczeniem zaś całodziennej uroczystości jest przedstawienie biblijnej historii narodzenia Jezusa w formie jasełek, które przygotowuje razem z uczniami Pani Dorota Okrasińska. Dzięki naszym młodym artystom przenosimy się w magiczny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, napełnieni radością oraz wzbogaceni w przeżycia, do których wracamy wspomnieniami.
Wioleta Olechno    

[foto]


28. 11. 2017 r. Konkurs "Bombka i kartka Bożonarodzeniowa"
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie organizowanym praz Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach Pt „Bombka i kartka bożonarodzeniowa”. Piękne przez naszych uczniów zostały nagrodzone przez komisję Regionalnego Przeglądu „Bombka i kartka bożonarodzeniowa”. Nagrodę otrzymała Klaudia Łapińska, natomiast dyplomy za udział otrzymały:
   Ewa Krakowska
   Weronika Krakowska
   Aleksandra Matyszewska
   Małgorzata Okrasińska
   Justyna Okrasińska  
Wioleta Olechno    

[foto]


28. 11. 2017 r. Bohater baśniowy
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie organizowanym przez świetlice szkolną Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 im. Bohaterów Westerplatte w Koninie. Tematem prac było „ Mój ulubiony bohater baśniowy”. Uczestnicy  z naszej szkoły wykazali się oryginalnością, ciekawymi pomysłami i kreatywnością dzięki temu prace były tak piękne i ciekawe.
Wioleta Olechno   

[foto]12. 12. 2017 r. Spotkanie z policjantem
12 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Sylwią Świerzbińską -   przedstawicielem policji, która przeprowadziła pogadankę z uczniami szkoły podstawowej na temat odpowiedzialności karnej nieletnich. Przewodnią myślą pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za ich zachowania i działania w różnych miejscach, głównie w szkole. Pani policjantka uświadamiał młodzież o grożących im niebezpieczeństwach związanych z przemocą. Pouczyła o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet  przeszkadzanie w lekcjach nauczycielom i wagarowanie. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną.  

[foto]30. 11. 2017 r. Andrzejki 2017
Dnia 30 listopada podopieczni OREWu, uczniowie szkoły podstawowej i przedszkola obchodzili Andrzejki. Poza muzyką, tańcami i świetną zabawą, dzieci miały okazję sprawdzić, co przyniesie im przyszłość. Organizatorzy przygotowali mnóstwo wróżb i zabaw uatrakcyjniających ten dzień. Przepowiadanie przyszłości trwało godzinę, a następnie rozpoczęła się zabawa taneczna, która miała na celu zintegrowanie wszystkich uczniów oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień. W trakcie dyskoteki w poszczególnych klasach dzieci miały przygotowane napoje i słodkie poczęstunki. Z radością można było obserwować, jak wspólnie potrafią się bawić przedszkolaki z uczniami młodszych i starszych klas. Zadowoleni i pełni wrażeń, po skończonej zabawie wrócili do swoich domów.  

[foto]06. 11. 2017 r. Dzień Postaci z Bajek
Dzień Postaci z Bajek na całym świecie obchodzony jest 5 listopada. Aby uczcić to święto dzieci przebrały się za bajkowe postacie oraz pomagały wróżce zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy. W tym celu miały do wykonania wiele zadań. Przeprowadzony został również konkurs na najciekawsze bajkowe przebranie. Rodzice i dzieci, w przygotowaniu strojów, wykazali się niezwykłą kreatywnością. W nagrodę uczniom zostały wręczone drobne upominki. Tego dnia odwiedził nas również gość specjalny - pani Barbara Kuprel z Biblioteki Publicznej w Mońkach. Prowadziła ona zajęcia, które miały na celu promowanie czytelnictwa oraz propagowanie wartości uznawanych społecznie. Warsztaty dydaktyczne dotyczące postaci bajkowych przygotowane były przez panią Wioletę Olechno i panią Katarzynę Wiśniewską.  

[foto]25. 10. 2017 r.  Ślubowanie uczniów klasy pierwszejŚlubowanie uczniów to piękna tradycja, 25 października w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej oraz pasowanie naszych najmłodszych na przedszkolaka. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Uczniowie klas starszych bardzo miło przywitali pierwszaków recytując piękne wierszyki . Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły – Krystyna Pawełkowska .Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Downarach. Po ślubowaniu klas pierwszych najmłodsi przedstawili nam piękną część artystyczną po której Pani Dyrektor Krystyna Pawełkowska pasowała ich na przedszkolaków. Na zakończenie każdy rodzic uczniów klas pierwszych i przedszkolaków wręczył swojemu dziecku słodki upominek. Po części oficjalnej uczniowie wraz z młodszymi kolegami mieli okazję bawić się na zabawie tanecznej gdzie mogli popisać się swoimi tanecznymi umiejętnościami. Wszystkim pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej w Downarach życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. Natomiast przedszkolakom wiele uśmiechu na twarzy i samych słonecznych dni.

[foto]


16. 10. 2017 r.  Dzień Edukacji Narodowej
16 października w Szkole Podstawowej w Downarach  odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowany przez uczniów naszej szkoły i Panią Katarzynę  Wiśniewską. Na uroczystość zostali zaproszeni: Burmistrz, Ksiądz,  Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji oraz emerytowani pracownicy placówki. Uczniowie z humorem i uśmiechami na twarzach zaprezentowali jak wygląda praca nauczyciela. Po części artystycznej wystąpiła Pani Dyrektor Krystyna Pawełkowska, która złożyła życzenia wszystkim zebranym i wręczyła nagrody nauczycielom. Podczas uroczystości nie zabrakło słodkich upominków dla nauczycieli. 

[foto]


WZÓR
PRZELEWU
INFORMACJE DOTYCZĄCE OPŁAT
ZA OBIADY
     UWAGA RODZICE!!!   Opłata za obiady za miesiąc wrzesień 2017 r. wynosi 42,75 zł. Termin wpłaty do 10 października.

ARCHIWUM

Rok Szkolny 2016/2017
Rok Szkolny 2015/2016